10 دمنوش مفید برای سلامتی که باید بدانید!

چند وقتی است دمنوش‌های گیاهی و میوه‌ای مورد استقبال و مصرف برخی خانواده‌ها قرارگرفته است. البته این استقبال دلایل مختلفی دارد؛ برخی برای نفع درمانی از این دمنوش‌ها استفاده می‌کنند و برخی دیگر برای تنوع. در این متن 10 دمنوش مفید برای سلامتی رو بهتون معرفی می کنیم.

اغلب گیاهان بافت سفت و خشنی دارند که بدن قادر به هضم این بافت و دسترسی به ترکیبات مفید آن نیست. درنتیجه برای آنکه ما بتوانیم از این ترکیبات سودمند نفع ببریم با خیساندن گیاه در آب، دم کردن یا جوشاندن به اثرات مهم آن دست می‌یابیم. البته باید بدانید دم کردن و جوشاندن گیاهان دو روش مختلف است و نوشیدنی حاصل از هر روش، خاصیت و تأثیر جداگانه‌ای بر بدن می‌گذارد.

بیشتر ادویه‌ها، میوه‌ها، برگ، ساقه یا ریشه گیاهان را می‌توان خشک و پودر کرد و برای تهیه دمنوش استفاده کرد.

در این روش گیاه را کوبیده و در آب جوشیده شده به مدت 15 تا 20 دقیقه درحالی‌که در ظرف بسته است، روی بخار ملایم قرار می‌دهند و بعد صاف می‌کنند. نوشیدنی حاصل از برگ‌های چای، گل‌گاوزبان، گل ختمی، به‌لیمو، سنبل‌الطیب یا انواع چای میوه‌ای نوعی دمنوش گیاهی است، اما در مقابل اگر گیاه را مستقیم با آب سرد یا گرم بجوشانند جوشانده‌ای به دست می‌آید که خاصیت و اثر آن قوی‌تر از دمنوش است، چراکه حین جوشاندن مواد بیشتری از گیاه خارج می‌شود و توصیه آن است برای مصارف روزانه از دمنوش استفاده شود. البته به این معنا نیست که جوشانده بر دمنوش برتری دارد و تصمیم بگیرید هر نوع گیاهی را در آب بجوشانید تا نفع بیشتری از آن ببرید.

بسیاری از گیاهان باید به‌صورت دم‌کرده استفاده شود و اگر براثر ناآگاهی یا غفلت جوشانده شود خاصیت آن تغییر می‌کند و گاهی موادی از گیاه آزاد می‌شود که دارای عوارض ناگواری خواهد بود. درنتیجه از جوشاندن گیاهانی که به‌صورت فله‌ای عرضه و توسط افراد ناآگاه و بی‌تجربه برای درمان دردی پیشنهاد می‌شود، اجتناب کنید.

گاهی هنگام مصرف برخی دمنوش‌های گیاهی یا میوه‌ای طعم و بوی تندی احساس می‌شود و در تماس با آب جوش رنگی قوی از آن تراوش می‌شود که به نظر می‌رسد سنتزی و مصنوعی باشد. در این خصوص لازم است بدانید برخی دمنوش‌های گیاهی مثل دمنوش نعناع یا دارچین به‌طور طبیعی رنگ یا اسانس تندی دارند و بخصوص آنکه اگر به‌خوبی ریز شده و درون کیسه‌های کاغذی بسته‌بندی‌شده باشد، در تماس با آب جوشیده، رنگ یا ماده معطر آن‌ها سریع استخراج می‌شود.

درواقع اغلب دمنوش‌ها به‌جز چای به دلیل آنکه اسانس زیادی دارد کمتر دارای رنگ و طعم مصنوعی است، اما این نشان‌دهنده آن نیست که همه تولیدکنندگان متعهد بوده و درون دمنوش‌های کیسه‌ای از گیاه خالص استفاده می‌کنند.

شاید این پرسش مطرح شود آیا گیاهان یا میوه‌هایی که برای تهیه چای گیاهی یا همان دمنوش باهم مخلوط می‌شود، می‌تواند بر هم تأثیر منفی گذاشته یا از اثرات یکدیگر بکاهد با توجه به این‌که براثر مخلوط کردن چند گیاه، خاصیت درمانی، اثرات تقویت‌کنندگی و آرام بخشی دمنوش‌ها افزایش‌یافته و گاهی هم از میزان عوارض جانبی گیاهان کاسته می‌شود، اما باید بدانید در مواردی هم تداخل اثر چند گیاه با یکدیگر می‌تواند از خواص دمنوش کاسته یا با ایجاد سمیت موجب بروز عوارض جزئی یا شدید در مصرف‌کننده شود.

با توجه به این‌که اغلب دمنوش‌ها حاوی رنگ‌دانه، آنتی‌اکسیدان و ترکیبات ضد سرطان، ضد دیابت، ضد فشارخون و ضد بیماری‌های قلبی – عروقی هستند و برخی از آن‌ها باعث کاهش خستگی و تمدد اعصاب شده و برخی تقویت‌کننده معده، روده، کلیه و کبد است اغلب به‌صورت روزانه استفاده‌شده و گاهی در مصرف آن زیاده‌روی می‌شود، اما باید بدانید دمنوش‌ها همچون برخی داروهای گیاهی یا شیمیایی امکان داره همچون شمشیر دو لبه عمل کرده و علاوه بر مزایای سودمند، اثراتی همچون کاهش یا افزایش قند یا فشارخون از خود نشان دهند یا سبب بروز رخوت شوند یا با غذاهای مصرفی یا داروهای شیمیایی سازگار نبوده و به نفع شما نباشد. درنتیجه دمنوش‌ها باید به میزان متعادل و در صورت بیماری با مشورت پزشک مصرف شود.

برگ‌های خشک‌شده گیاهانی همچون گل‌گاوزبان، آویشن، اسطوخودوس، نعناع، چای کوهی و… به‌صورت فله‌ای در بیشتر عطاری‌ها به فروش می‌رسد. با توجه به این‌که گیاهان دم‌کردنی به دو شکل کیسه‌ای و فله‌ای در بازار موجودند و هرکدام طرفداران خاص خود رادارند، پیشنهاد می‌شود برخی گیاهان مثل دارچین، رازیانه و زیره را به شکل فله‌ای تهیه و خودتان به میزان موردنیاز پودر کنید، زیرا پس از خرد شدن، مواد مؤثر گیاه به‌مرور از بین می‌رود.

 در مورد سایر دمنوش‌های فله‌ای نیز چون ازنظر کیفیت، رنگ و بو بیشتر قابل‌بررسی است. اگر از محل معتبری تهیه شود بهتر از انواع دمنوش‌های کیسه‌ای است، اما اگر مصرف دمنوش کیسه‌ای برایتان راحت‌تر است انواعی را که به تاریخ تولید نزدیک‌ترند انتخاب کنید. دمنوش‌ها حاوی ترکیبات مفیدی است که براثر گذشت زمان با اکسیژن هوا وارد فعل‌وانفعالات شده و از مزیتشان کاسته می‌شود.

دمنوش‌ها در محیط خشک، خنک و در سایه دو تا سه ماه قابل نگهداری بوده و بیش از این زمان اگرچه طعم آن تغییر نمی‌کند و فاسد نمی‌شود، اما به‌مرور از فواید آن کاسته می‌شود مصرف دمنوش سرد به‌جز برای برخی گیاهان خاص توصیه نمی‌شود، زیرا براثر سرد شدن، برخی مواد مؤثر دمنوش از بین می‌رود و اثر نوشیدنی کم می‌شود. بهتر است دمنوش حداکثر ظرف یک تا دو ساعت میل شود.

دمنوش اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی است از تیره نعناع بوته‌ای و پرپشت و دارای ساقه است این گیاه در آسیا و اروپا و نواحی مدیترانه‌ای و اکثر نواحی روی زمین در تپه‌های خشک دامنه‌های کم ارتفاع و سواحل دریا می‌روید و از ارتفاع هزار متر بالاتر دیده نمی‌شود.

برگ‌های لاوندر باریک و دراز با لبه برگشتی و پوشیده از کرک‌های پنبه‌ای می‌باشد و از کنار برگ‌های آن ساقه‌های کوتاه برگ‌دار خارج می‌شود که به برگ‌ها منظره برگ‌های فراهم می‌دهد، گل‌های آن در نواحی گرم‌تر زمین در فروردین و نواحی سردتر در ماه خرداد ظاهر می‌شود.

رنگ گل معمولاً ارغوانی بوده و دارای برگه‌های بنفش‌رنگ است و گل‌ها منظره زیبایی دارند. تمام قسمت‌های این گیاه دارای بوی معطر و قوی است. اندام مورداستفاده‌ی آن برگ‌ها و سرشاخه‌های گل‌دار آن است.

طبیعت آن گرم و خشک بوده و گیاهی است لطیف کننده اعضای بدن و مقوی اعصاب و مفرح روح و برای افرادی که در امور جزئی زود عصبانی می‌شوند بسیار مفید است. در تنظیم کار سلول‌های مغز و رفع فضولات و رطوبت زیادی مغز مؤثر بوده و قوای مغزی و فکر را تقویت می‌نماید و داروی خوبی است برای افرادی که به فراموشی و کمی حافظه مبتلا شده‌اند ضمناً برای افراد دارای وسواس و مالیخولیا و تشنج و استرخا نیز مفید بوده و برای معالجه این بیماری‌ها تجویز می‌شود.

 دمنوش اسطوخودوس

فواید اسطوخودوس همراه با فواید دمنوش آن

افرادی که بی‌جهت دارای یک حالت روحی همراه باغم و اندوه هستند با خوردن این دارو غم و اندوه آنان که ناشی از نوعی ناراحتی مغزی و روحی است زایل می‌گردد و اگر عفونتی در بعضی از اندام‌های داخلی باشد در مداوای آن نیز مؤثر است. معمولاً اسطوخودوس را پودر کرده و این پودر را با شربت عسل می‌خورند و یا گل‌های آن را با شکر نی و یا عسل گل‌قند می‌کنند که این گل‌قند فواید طبی فراوان دارد.

مثلاً اگرچند شبی مقداری از این گل‌قند را که حاوی پنج گرم از پودر اسطوخودوس باشد بخورند کلیه امراض نامبرده فوق بخصوص وسواس را زایل می‌گرداند. امروزه عصاره چای کیسه‌ای و روغن این گیاه به‌صورت صنعتی توسط کارخانه‌های تولید گیاهان دارویی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

مصرف خوراکی و موضعی این گیاه علاوه بر آنکه موجب تقویت عملکرد دستگاه عصبی بدن می‌شود می‌تواند بسیاری از اختلال‌ها و بیماری‌های جسمی مانند اسپاسمهای عضلانی، ضعف عمومی و بی‌خوابی را درمان کند.

به اعتقاد درمانگران طب سنتی ایران، چین و هند، نوشیدن روزانه یک فنجان از چای یا دمنوش گیاه لاوندر یا اسطوخودوس می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مؤثر باشد. اسطوخودوس مصارف دارویی خیلی زیادی در طب سنتی ایران دارد. در طب سنتی از اسطوخودوس به‌صورت دمنوش و گیاهان دارویی خشک استفاده می‌شود.

خواص دارویی اسطوخودوس

 • اسطوخودوس خاصیت آرام‌بخشی دارد.
 • اسطوخودوس برای رفع مشکلات گوارشی.
 • کمپرس گیاه اسطوخودوس و کاهش درد.
 • درمان سرگیجه و ضعف عمومی.

دمنوش آویشن

آویشن حدود 120 گونه دارد و به اوریگانوم بسیار نزدیک است. میوه آن فندق چهارقسمتی و گیاه آن، گیاهی علفی با ساقه‌های کرک دار و سفید است. شاخه‌های علفی آن پوشیده از برگ‌هایی در قسمت فوقانی ساقه است. گل‌های سفید ریز آن به‌طور چتری و منفرد می‌رویند و سرشاخه‌های گل‌دار و برگ آن قابل‌استفاده می‌باشد. آویشن ازنظر طب سنتی طبعی گرم و خشک دارد. آویشن را به‌صورت تازه یا خشک و پودر شده در انواع غذاها، دمنوش آویشن و چای آویشن استفاده می‌کنند.

 دمنوش آویشن

خواص دمنوش آویشن

 • تأثیر بر دستگاه گوارش
 • دمنوش آویشن به هضم غذا کمک می‌کند.
 • درد شکم را برطرف می‌کند.
 • در درمان نفخ به کار می‌رود.
 • تأثیر بر دستگاه تنفسی
 • آویشن ضد سرفه و خلط‌آور است.
 • در درمان برونشیت تأثیر به سزایی دارد.
 • سیاه‌سرفه و التهاب دستگاه تنفس فوقانی را رفع می‌کند.
 • در درمان آسم به کار می‌رود.
 • تأثیر بر دستگاه عصبی
 • این دمنوش آرام‌بخش و خواب‌آور است.
 • حافظه را تقویت می‌کند.
 • ضد میگرن، سردرد و سرگیجه است.
 • تأثیر بر دستگاه قلبی – عروقی
 • دمنوش یا چای آویشن تپش قلب را برطرف می‌کند.
 • تأثیر بر دستگاه حرکتی
 • اگر از درد مفاصل، نقرس، ورم مفاصل و درد سیاتیک در رنج هستید دمنوش یا چای آویشن بنوشید.
 • حمام آویشن برای مبتلایان به دردهای عضلانی، مفصلی و روماتیسمی مفید است.

موارد منع مصرف آویشن و دمنوش آویشن

مصرف زیاد آویشن یا عصاره آن در دوران بارداری می‌تواند احتمال سقط‌جنین را افزایش دهد؛ بنابراین توصیه‌شده که خانم‌های حامله از مصرف این گیاه خودداری کنند. بر اساس تحقیقات، معلوم شده است که آویشن می‌تواند روند انعقاد خون را با تأخیر مواجه کند. بنابراین کسانی که عمل جراحی در پیش دارند، از دو هفته قبل از عمل جراحی نباید آویشن استفاده کنند.

مصرف آویشن به افراد مبتلابه اختلالات غده تیروئید توصیه نمی‌شود همچنین بعضی افراد ممکن است به آویشن و فراورده‌های آن حساسیت داشته باشند، در این صورت نباید از این گیاه به‌صورت خوراکی یا موضعی (مثل روغن‌های پوستی و …) استفاده کنند.

گیاه آویشن در کشور ما معمولاً به‌صورت خشک‌شده و پودر مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ ولی در کشورهای دیگر علاوه بر پودر آن، نوع تازه را نیز در غذا مصرف می‌کنند. آویشن تازه، عطر و بوی بیشتری نسبت به خشک آن دارد.

دمنوش بادرنجبویه

بادرنجبویه گیاهی است بسیار شبیه با نعناع که در طب سنتی یکی از پرخاصیت‌ترین‌ها برای درمان بیماری‌هاست. در طب سنتی از گیاه بادرنجبویه، بانام گیاه ملیس یاد می‌شود و در بیشتر عطاری‌ها این گیاه با این نام شناخته‌شده و در مواردی ممکن است وقتی فردی گیاه بادرنجبویه را از عطار می‌خواهد او به‌اشتباه، گیاهی از گونه گل‌گاوزبان را به او بدهد درحالی‌که خواص این گیاه با بادرنجبویه یا همان ملیس متفاوت است.

 دمنوش بادرنجبویه

فواید بادرنجبویه

یک متخصص طب سنتی بابیان این مسئله گفت: تأکید می‌شود هنگام تهیه این گیاه از عطاری‌ها حتماً از واژه ملیس به‌جای بادرنجبویه استفاده شود. این گیاه خواص متعددی دارد و یکی از کاربرهای آن رفع انسدادهای عروق داخل مغزی است و به گفته حکمای طب قدیم، مصرف این گیاه باعث بهبود جریان خون در مغز می‌شود که به‌تبع این خاصیت، توصیه می‌شود افرادی که در معرض کم‌حافظگی هستند یا مطالب را به‌خوبی به خاطر نمی‌آورند هفته‌ای 2 بار دمنوش بادرنجبویه (ملیس) را تهیه کنند و هر بار یک تا دومرتبه در روز آن را بنوشند. طریقه مصرف این گیاه همانند چای است و می‌توان آن را مانند چای دم و روزی 2-1 فنجان از آن جایگزین چای کرد.

مصرف طولانی‌مدت این گیاه، هیچ‌گونه سمیتی ندارد و می‌تواند تأثیر خوبی روی سلامت و شادابی داشته باشد. برای این منظور می‌توان هر بار یک قاشق غذاخوری از برگ ملیس (5 گرم برگ خشک) را با یک لیوان آب جوش مخلوط و آن را به مدت 15-11 دقیقه دم و سپس صاف کرده و نوشید.

مصرف این گیاه ممکن است در برخی افراد باعث بروز حساسیت شود، ازآنجاکه هر فردی ممکن است به هر دارویی گیاهی حساسیت داشته باشد، بهتر است هفته‌ای دو بار دمنوش این گیاه را برای مدت دو هفته بنوشید. اگر با نوشیدن آن دچار حساسیت نشدید و وضعیت بهتری پیدا کردید سپس به‌تدریج تعداد دفعات آن را بیفزایند و درنهایت به‌روزی یک فنجان در روز برسانید. می‌توانید برای یک ماه، روزانه یک‌بار از دمنوش بادرنجبویه استفاده کنید.

این گیاه ازنظر ظاهری شبیه برگ نعناع است و وقتی آن را لای انگشتان دستتان فشار دهید، بوی پرتقال می‌دهد. بهبود وضعیت کبد از دیگر خاصیت‌های این گیاه است که می‌تواند منجر به کاهش چربی‌های کبد شود.

نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد این گیاه ظرفیت چربی، کلسترول و تری گلیسیرید را تنظیم می‌کند. علاوه بر این، این گیاه خواب‌آور، آرام‌بخش است و باعث کاهش اضطراب، بهبود خلق‌وخو می‌شود و مفرح و شادی‌بخش است.

تأثیر این گیاه بر دستگاه گوارش هم تأییدشده و افرادی که ناراحتی‌های گوارشی با منشأ عصبی دارند، یک تقویت‌کننده، به‌ویژه برای تقویت معده به شمار می‌رود و دردهای ناشی از نفخ و ورم معده را بهبود می‌بخشد.

مصرف بادرنجبویه در افرادی که دچار کم‌کاری تیروئید هستند و داروی تیروئید مصرف می‌کنند می‌تواند باعث ایجاد اختلال در نتایج آزمایش‌ها شود به همین دلیل باید قبل از آزمایش برای مدت یک ماه مصرف آن را قطع کنند.

دمنوش بهارنارنج

بهارنارنج، شکوفه درخت نارنج است که در عطرسازی و ساختن اسانس، انواع نوشیدنی‌های فصلی و عرقیجات و تهیه مربا و…کاربرد بسیار دارد.

طبیعت: بهارنارنج ازنظر طب سنتی ایران طبیعتی گرم و خشک دارد. از بهارنارنج عرق تهیه می‌کنند که طبیعت گرم داشته و مقوی جسم و روح است.

 دمنوش بهارنارنج

خواص روانی عرق و دمنوش بهارنارنج

عرق بهارنارنج بر روی سیستم عصبی تأثیر مثبت داشته و خاصیت آرام‌بخش دارد و همچنین اضطراب را از بین می‌برد. عرق بهارنارنج آرام‌بخش و ضد هیجانات دستگاه عصبی است سردردهای عصبی و همچنین میگرنی را کاهش می‌دهد. عرق بهارنارنج برای رفع ضعف اعصاب مفید و نشاط‌آور است. افرادی که مشکل اختلال خواب‌ دارند، می‌توانند پیش از خواب، آن را مصرف کنند.

این دمنوش استرس را برطرف می‌کند و مصرف آن باعث آرامش می‌شود؛ و به سبب آرامش بخشی و تسکین‌دهندگی باعث تنظیم ساعات خواب می‌شود و کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد. اثرات مفید عرق و دمنوش بهارنارنج بر سلامت جسم نوشیدن عرق بهارنارنج می‌تواند به تسکین و دردهای ناشی از نفخ معده کمک کند.

خاصیت آنتی‌اکسیدانی بهارنارنج

 عرق بهارنارنج دارای آنتی‌اکسیدان‌های بسیاری است که از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و درنتیجه موجب کاهش خطر ابتلا فرد به بیماری‌های جدی و مزمن می‌شود.

خواص دیگه ی بهارنارنج شامل؛ خاصیت ضد سرطانی، ضد آلرژی و ضدالتهابی و تقویت سیستم ایمنی بدن هستن.

کمک به هضم غذا و درمان ناراحتی‌های معده

 افزودن عرق بهارنارنج در چای موجب کمک به هضم غذا گشته و ناراحتی‌های معده را کاهش می‌دهد. عرق بهارنارنج و دم‌کرده‌ی آن، حکم قرص دیازپام را دارد با این تفاوت که قرص‌ها شیمیایی‌اند و این دمنوش گیاهی ست.

دم‌کرده گل بهارنارنج برای برطرف کردن قولنج‌های عصبی مفید است. در روزهای گرم تابستان که دمای هوا بالا می‌رود و میزان تعریق بدن زیاد می‌شود، به همین سبب توصیه می‌شود هرروز نصف لیوان عرق بهارنارنج را با نصف لیوان آب مخلوط کرده و آن را با یک قاشق سکنجبین شیرین کرده و میل نمایید.

برای تهیه چای بهارنارنج حدود ده گرم یا دو قاشق از گل بهارنارنج را در قوری ریخته و دو لیوان آب جوش به آن اضافه کنید و اجازه دهید حدود بیست دقیقه به‌آرامی بجوشد. سپس آن را با صافی صاف‌کرده و میل کنید. برای طعم دار کردن آن می‌توانید از عسل و نبات استفاده کنید.

دمنوش بیدمشک

بیدمشک گیاهی است ملین و تقویت‌کننده قلب، اعصاب و محرک قوای جنسی. این گیاه داروئی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می‌دهد. بیدمشک گیاهی است از نژاد بید که دارای سنبله‌هایی با اسانس معطر و خواص درمانی فراوان است. استفاده از عطروطعم بیدمشک از زمان‌های دور، به دلیل داشتن خواص درمانی متعدد در بین ایرانیان رایج بوده، همین مسئله باعث شده تا اکثر ایرانیان این عرق خوشبو را در خانه‌های خود داشته باشند.

خواص بیدمشک شامل تقویت‌کننده قلب، اعصاب و محرک قوای جنسی بوده، همچنین دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می‌دهد و جوشانده برگ یا پوست درخت آن سبب دفع انگل‌ها و کرم‌های معده و روده می‌شود

از مهم‌ترین خواص عرق بیدمشک نیز خاصیت آرام‌بخشی و خواب‌آوری است. جوشانده گل بیدمشک همراه با شکر، ناراحتی‌های عصبی، افسردگی، دردهای عصبی و روماتیسمی را بهبود می‌بخشد. عرق بیدمشک از سوغات شهر ارومیه است.

دمنوش بیدمشک

خواص دارویی بیدمشک در طب سنتی

طبیعت آن سرد و تر (در بعضی منابع معتدل) است. مقوی قوای دماغی و قلب، مفرح روح، ملین مزاج، سردردهای گرم‌مزاج را نیز تسکین می‌دهد. چنانچه زالو در حلق کسی رفته و در حلق یا اطراف آن چسبیده باشد، با قرقره عصاره برگ درخت بیدمشک زالو از عضو جدا و از حلق خارج می‌شود.

فواید مصرف عرق بیدمشک در بارداری

با توجه به اینکه یکی از مشکلات شایع زنان در طی بارداری، افسردگی دوران بارداری و تنش‌های روحی است، برای تسکین این تنش‌ها در صورت ضرورت می‌توان از مقدار کمی مخلوط عرق بیدمشک و عرق بهارنارنج استفاده نمود.

لکه بینی در بارداری

ازآنجایی‌که هرگونه تنش روحی و جسمی در سلامت آینده کودک مؤثر است، اهمیت به بهبود حالت مادران باردار بسیار مهم است. استفاده از عرق بیدمشک در بارداری یکی از پرطرفدارترین عرقیجات در میان زنان باردار به شمار می‌رود، بااین‌وجود به دلیل طبیعت سرد آن، مصرف بیش‌ازحد آن ممکن است به جنین آسیب وارد کند. همچنین لازم به ذکر است برای اطمینان از سالم بودن گیاهان دارویی مورداستفاده، بهتر است محصولات شرکت‌های معتبر و با علامت استاندارد استفاده شود.

بیدمشک و درمان بی‌خوابی

برای درمان بی‌خوابی می‌توانید از برگ یا گل بیدمشک کمک بگیرید. ۱۲ گرم بیدمشک خشک شده را در یک لیتر آب جوش دو دقیقه بجوشانید و ده دقیقه دم کنید. سپس آن را صاف‌کرده و هرروز سه بار هر بار یک فنجان از آن را بنوشید.

برای دم‌کرده گل بیدمشک، باید ۱۲ گرم گل بیدمشک را که خشک کرده‌اید در یک لیتر آب خیلی جوش ۵۰ دقیقه دم‌کنید و شیرین کرده، هرروز سه بار و هر بار یک فنجان از آن را قبل از صرف غذا بنوشید.

دمنوش بیدمشک مفید برای درمان جوش‌های صورت

دمنوش گیاهی بیدمشک، یک چای ضدعفونی‌کننده و ضد باکتری است که توسط بسیاری از حکمای طب سنتی توصیه‌شده است. این چای ضدعفونی‌کننده خوبی برای دستگاه گوارش است و نوشیدن آن موجب تسکین جوش‌های بدن و برطرف شدن آن‌ها می‌شود. نوشیدن این چای موجب از بین رفتن حرارت درونی بدن شده که افراد پس از نوشیدن این چای احساس خنکی می‌کنند.

طرز تهیه شربت بیدمشک

برای تهیه شربت بیدمشک، شکر یک پیمانه، آب دو پیمانه و عرق بیدمشک نصف پیمانه موردنیاز است. به این منظور، آب را درون ظرف ریخته، حرارت می‌دهیم تا به جوش آید، زمانی که آب به جوش آمد، شکر را به آن اضافه کرده و اجازه می‌دهیم به مدت دو دقیقه بجوشد، سپس آن را از روی حرارت برداشته تا سرد شود، پس‌ازاینکه شهد کمی خنک شد، آب، شهد و عرق بیدمشک را به میزان دلخواه مخلوط کرده و در پایان کمی گلاب و زعفران به شربت بیدمشک اضافه کنید تا خوش عطرتر شود. از شربت بیدمشک به‌عنوان داروی ضد گرمازدگی استفاده می‌شود.

مضرات بیدمشک

عرق بیدمشک، قند خون را پایین می‌آورد و نوشیدن آن بدون مواد شیرین‌کننده به مقدار قابل توجهی قند خون را کاهش می‌دهد. مصرف بیدمشک در کودکان زیر دو سال، زنان باردار و مادران شیرده بایستی بااحتیاط صورت گیرد.

همچنین افراد با سن کمتر از ۵۱ سال که مبتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا یا آبله‌مرغان هستند و اشخاصی که مبتلابه زخم‌های دستگاه گوارشی، گستریت و نفخ هستند، بایستی از مصرف بیدمشک و عرق آن خودداری کنند.

دمنوش خارخاسک

خارخاسک یک گیاه علفی است. بوته‌ای دارد که ساقه‌های آن به عرض روی سطح زمین پخش می‌شوند و رشد می‌کنند و از یک بوته شعبه‌های زیادی از این ساقه‌ها خارج می‌شود و پراکنده می‌شوند. خارخاسک برگ‌هایی دارد که دوبه‌دو رو به روی‌هم در ساقه قرار دارند و این برگ‌ها خود شامل برگ‌های ریزتر و کوچک‌تری می‌شوند که در اطراف دم برگ پایه می‌رویند.

یک گل زردرنگ خیلی زیبا که اکثراً ۱ گلبرگ دارد، حاصل رشد خارخاسک هست. وقتی رشد خارخاسک به حد نهایی رسید میوه‌ای به رنگ سبز متمایل به زرد تولید می‌کند که شکل خاصی دارد و چندبعدی با گوشه‌های تیز و خاردار است. شرایط محیطی و منطقه‌ای با آب‌وهوای گرم و کویری مناسب رشد خارخاسک هستند.

خارخاسک گیاهی با طبیعت گرم و خشک است. خارخاسک را در صورتی استفاده کنید که قند خونتان بالاست یا دیابت دارید و ناچارید همیشه داروهای شیمیایی مختلف مصرف کنید تا دچار عارضه‌های این بیماری نشوید. استفاده از خارخاسک را به‌عنوان داروی گیاهی مؤثر در کاهش قند خون و درمان دیابت جایگزین داروهای شیمیایی کنید و نتیجه اثربخش آن را مشاهده کنید.

دمنوش خارخاسک

از عفونت مجاری ادراری رنج می‌برید، در دفع ادرار مشکل‌دارید طوری که می‌توان گفت بندآمده است، به دلیل مشکلات کلیوی درد می‌کشید یا سنگی در کلیه و مثانه‌تان است و باید دفع شود.خاصیت ادرارآور بودن خارخاسک موجب می‌شود تا سنگ کلیه و مثانه سریع‌تر دفع شود و علاوه بر آن عفونت‌های مجاری ادرار از بین برود و درنهایت موجب آرامش و کاهش درد در این نواحی شود.

ازنظر قدرت و توان جنسی ضعیف شده‌اید و دنبال راه درمانی برای رفع یا کاهش این مشکل هستید. استفاده از دانه یا تخم خارخاسک جهت درمان و تقویت قوای جنسی مفید است یا می‌توانید مقداری نخود خام را در آبی که خارخاسک در آن جوشانده شده است، خیس کنید و اجازه دهید مدتی بماند تا نخود نرم شود. مصرف این نخود اگر به‌صورت کنترل‌شده و طبق برنامه باشد در افزایش نیروی جنسی بسیار مؤثر است.

به‌تازگی زایمان داشته‌اید و بدن شما ضعیف شده است و باید تقویت شود. خارخاسک استفاده کنید تا باعث تقویت و افزایش قدرت و توان جسمی و عمومی بدن شما شود.

به دلیل مختلفی ممکن است زخم و یا آفتی در دهان داشته باشید و درد به لثه‌ها رسیده باشد و این مشکل نواحی دهان را متورم کرده است. جهت درمان گیاهی زخم دهانی می‌توانید عصاره خارخاسک را با عسل ترکیب کنید و این ترکیب را در دهان مزه کنید تا زخم، عفونت و ورم را از بین ببرد.

برای حفظ یا افزایش تناسب‌اندام خود سراغ باشگاه‌های بدن‌سازی رفته‌اید و از تغذیه خاصی به نام مکمل‌ها استفاده می‌کنید تا عضله‌های تنومند و قوی داشته باشید و به ظاهری متعادل برسید. شاید تعجب کنید اگر بشنوید استفاده از خارخاسک در کنار این مکمل‌ها همان کار تقویت ماهیچه، عضله و افزایش قدرت و توان بدنی را انجام می‌دهند. کافی است یک‌بار امتحان کنید و از آن به بعد برای همیشه در برنامه خود داشته باشید.

در زمره کسانی هستید که اضافه‌وزن دارید یا چاق محسوب می‌شوید. برای رسیدن به وزن ایده آل و حفظ زیبایی و تناسب مصرف خارخاسک را به شکل جوشانده به‌عنوان راه درمانی گیاهی انتخاب کنید.

همانند بسیاری از افراد گرفتار درد مفاصل و کمردرد هستید. از بین فراورده‌های مختلفی که از خارخاسک حاصل می‌شود اگر این نواحی از بدن که درد دارید را با روغن خارخاسک ماساژ دهید تأثیر چشمگیری در کاهش یا رفع درد دارد.

احساس می‌کنید هر چه غذا می‌خورید بازهم بدن شما طالب غذای بیشتری است و می‌توان گرفتار زیاده خواری شده‌اید، ممکن است با مصرف غذایی خاص دچار مسمومیت شده باشید یا کبد ضعیفی دارید و جهت بهبود عملکرد آن باید مداوا شوید. استفاده از خارخاسک یک‌راه درمانی گیاهی بسیار مفید جهت رفع این مشکلات و بیماری‌ها است.

اگر فشارخون بالایی دارید و برای درمان و به رسیدن به مقدار تعادل آن ناگزیر از مصرف داروهای مختلف شیمیایی هستید. خوب است بدانید که ترکیباتی در خارخاسک وجود دارد که اثر شگرفی در کاهش فشارخون دارد؛ بنابراین گیاه دارویی خارخاسک را جایگزین داروهای شیمیایی پرخطر کنید.

سایر ویژگی‌ها و خواص مفید خارخاسک را می‌توان در مواردی درمان قولنج، درمان مشکلات کلیوی، درمان نقرس، رفع حساسیت‌های پوستی، درمان اگزما، ملین، افزایش‌دهنده منی و افزایش نعوظ، صاف کننده خون و افزایش نشاط و شادابی پوست فهرست کرد.

عرق خارخاسک

از عرق خارخاسک هم به‌عنوان راه درمانی برای مشکلاتی که ذکر شد استفاده می‌شود؛ اما ازلحاظ اقتصادی مصرف خارخاسک به‌صورت دمنوش و چای کم‌هزینه‌تر است. علاوه بر آن چون حالت طبیعی‌تری دارد از مضرات احتمالی استفاده از عرقیات گیاهی به دلیل فراوری شدن در کارخانه‌های مختلف در امان خواهید بود. البته این نکته را هم می‌توان ذکر کرد که عرق خارخاسک دردسرهای آماده کردن چای و دمنوش را ندارد و بدون فوت وقت می‌توان از آن استفاده کرد؛ بنابراین شاید گاهی به این دلیل بخواهید از عرق این گیاه استفاده کنید.

دمنوش خارشُتر

 خارشُتر از زیر خانواده باقالاها و یکی از بنشن‌ها بشمار می‌رود. نام دیگر آن علف ترنجبین است. میوه این خانواده ناشکوفا است. بوته‌های آن نیمه درختچه‌ای و نیمه چوبی است که تا ارتفاع 51 تا 151 سانتیمتر می‌رسد. ساقه‌های آن سبزرنگ با خارهای تیز نوک‌زرد است. ادرارآور و ضد سیاه‌سرفه و تب و لرز است. کاسبرگ آن بدون کرک، زنگ مانند و با پنج دندانه مثلثی کوتاه نوک‌تیز است. دانه‌های آن در درون نیامک پهلوی هم قرار دارند.

خارشتر ازنظر پزشکی سنتی دارای طبع سرد است و برای رفع صفرا و سنگ کلیه و مثانه مؤثر است. خارشتر یکی از علوفه‌های خوراکی برای دام‌ها به‌ویژه بزها است. این گیاه مقاوم به سرما و دارای ریشه عمیق است و به آب کمی نیاز دارد. خارشتر برای گیاهانی مانند غالت و چغندر به‌عنوان علف هرز بشمار می‌آید.

ریشه خارشتر بسیار عمیق، قوی و گسترده است؛ به‌طوری‌که یکی از عوامل تخریب بناهای باستانی به شمار می‌رود. این گیاه معمولاً در بیابان‌ها و مناطق کویری می‌روید؛ اما به‌صورت یک علف هرز سمج در اکثر مزارع، باغ‌ها و زمین‌های دست ورزی شده، به‌سرعت گسترش پیدا می‌کند و حتی گاهی آسفالت را نیز َ شکافته و از آن سر برمی‌آورد.

طبیعت خارشتر ازنظر حکمای طب سنتی، خیلی گرم و خشک است و به‌عنوان مدر و مسهل از آن بهره می‌برند. همچنین، جوشانده آن معرق است و مالیدن روغن برگ‌های آن برای روماتیسم مفید است. گل‌های آن نیز برای التیام بواسیر مؤثر است.

بر طبق تحقیقات جدید مشخص‌شده است که مواد موجود در ریشه خارشتر می‌تواند در تقویت سیستم دفاعی بدن مؤثر واقع شود و لذا گزینه مناسبی برای درمان و مهار بیماری ایدز به شمار می‌رود.

برخلاف باور رایج و برخی مطالب مکتوب و مجازی، عرق خارشتر هیچ تأثیری در از بین بردن سنگ‌های کلیوی و مثانه ندارد. بر همین اساس، بر طبق تحقیقاتی که به سرپرستی آقای دکتر ایرج افتخار شاهرودی، پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری انجام‌شده است، تأثیر عرق خارشتر بر دفع سنگ‌های کلیه و مثانه، به لحاظ علمی تأیید نشده است.

دمنوش خارشُتر

دمنوش رازیانه

رازیانه یا بادیان گیاهی است با طبیعتی گرم و خشک که سرشار از ترکیبات مشابه هورمون زنانه استروژن (فیتواستروژنها) می‌باشد. گیاه رازیانه، بومی جنوب غربی آسیا و جنوب اروپا به‌ویژه بخش مدیترانه است. طبع گرم این گیاه، تأثیر بسزایی بر شادابی و شفافیت و از بین بردن لکه‌های پوستی دارد. به‌علاوه، گیاه رازیانه در رفع چین‌وچروک‌های پوست بانوان مؤثر بوده و باعث تداوم جوانی چهره خانم‌ها می‌شود.گیاه رازیانه به علت خاصیت ضد بلغمی که دارد، موجب از بین رفتن کیسه‌های زیر چشم نیز می‌شود.

رازیانه یک گیاه دارویی پرخاصیت است و تمام بخش‌های آن از دانه و برگ گرفته تا ریشه همه خوراکی بوده و هر یک به‌نوعی برای بدن مفید هستند. دانستن این نکته ضروری است که روغن دانه رازیانه بسیار سمی بوده و حتی مصرف مقدار بسیار کمی از آن، منجر به ایجاد دانه‌های پوستی، مشکلات تنفسی، حالت تهوع و … می‌شود.

طعم رازیانه تلخ، شیرین و تند و تا حدی شبیه به نعناع است. برخی افراد، از رازیانه در پخت کیک و نان استفاده می‌کنند، برخی دیگر نیز رازیانه را در سالاد می‌ریزند و یا پس از غذا آن را می‌جوند. برخی نیز آن را به‌صورت چای دم‌کرده و از خواص دمنوش رازیانه بهره‌مند می‌شوند.

دمنوش رازیانه

خواص رازیانه

 • گیاه رازیانه التیام‌بخش بسیاری از بیماری‌ها ازجمله سرفه و سرماخوردگی است.
 • مصرف گیاه رازیانه باعث افزایش شیر مادر و کاهش وزن می‌شود.
 • رازیانه دارای مقادیر فراوانی پتاسیم است که باعث کاهش فشارخون می‌شود و به همین دلیل برای افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند، مفید است.
 • گیاه رازیانه سموم بدن را پاک می‌کند.
 • بیماری التهاب دهان را می‌توان با استفاده از رازیانه از بین برد.
 • رازیانه به خاطر خاصیت خلط‌آوری که دارد، برای درمان سرماخوردگی و سرفه مفید است.
 • بخار ناشی از جوشاندن برگ‌های رازیانه، بیماری آسم و برونشیت را تسکین می‌دهد.
 • رازیانه باعث تقویت چشم شده و حساسیت چشمی را از بین می‌برد.
 • گیاه رازیانه جزو قاعده آورهای طبیعی است.
 • دمنوش رازیانه مغز را فعال کرده و تهوع را از بین می‌برد.

مضرات رازیانه

 • مصرف بیش‌ازاندازه این گیاه، ممکن است منجر به تشنج عضلانی و حتی توهم شود.
 • زیاده‌روی در مصرف رازیانه باعث ضعیف شدن معده می‌شود.
 • مصرف بیش‌ازحد رازیانه باعث تشنج می‌شود.
 • مصرف رازیانه برای افراد گرم‌مزاج خوب نیست و باید آن را همراه با سکنجبین بخورند.
 • مصرف رازیانه برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

دمنوش زیره

زیره سیاه گیاهی است دوساله که ارتفاع آن به 30 تا 60 سانتیمتر می‌رسد، ریشه‌اش راست و دوکی‌شکل و گوشت دار و ساقه‌اش بی کرک و شفاف است و برگ‌های آن به رنگ سبز است. گل‌آذین آن چتر مرکب و گل‌هایش کوچک و سفیدرنگ است و میوه‌اش بیضی‌شکل به رنگ قهوه‌ای تیره یا مایل به زرد و شفاف است

طبیعت: زیره سیاه ازنظر طب سنتی ایران، طبیعتی بسیار گرم و خشک دارد. زیره یک داروی سنتي براي رفع سوءهاضمه خصوصاً نفخ شکم است. مصرف دم‌کرده زیره سیاه و یا جویدن آن در رفع و کاهش دردهاي ناشی از قاعدگی، دردهای روده وبی اشتهایی بسیار مؤثر است. بدن را گرم می‌کند و به هضم غذا کمک می‌نماید. خاصیت ضدعفونی‌کننده و میکروب‌کشی دارد.

جویدن زیره بعد از غذا برای از بین بردن بوی بددهان ناشی از مصرف سیر و یا پیاز بسیار مناسب می‌باشد. همچنین خواص ضد میکروبی آن باعث از بین رفتن باکتری‌های دهان می‌شود که خود یکی از عوامل بوی بددهان محسوب می‌شود.

 دمنوش زیره

خواص دمنوش زیره سیاه برای کاهش وزن + طرز تهیه دمنوش زیره

زیره یک داروی سنتي براي رفع سوءهاضمه خصوصاً نفخ شکم است. مصرف دم‌کرده زیره سیاه و یا جویدن آن در رفع و کاهش دردهاي ناشی از قاعدگی، دردهای روده وبی اشتهایی بسیار مؤثر است. بدن را گرم می‌کند و به هضم غذا کمک می‌نماید. خاصیت ضدعفونی‌کننده و میکروب‌کشی دارد.

درمان آکنه و جوش صورت

 روغن زیره برای درمان آکنه و جوش صورت مفید بوده و جای جوش را هم درمان می‌کند، همچنین زیره برای پوست چرب مفید است و چربی پوست صورت را کاهش می‌دهد.

درمان ریزش مو و شوره سر

 روغن زیره عفونت‌های پوست سر را درمان کرده و برای درمان ریزش مو و شوره سر مفید می‌باشد. همچنین زیره می‌تواند باعث تقویت و افزایش رشد مو شود.

فواید دارویی و درمانی زیره برای سلامتی

مقادیر بالای روی موجود در زیره سبز و زیره سیاه باعث افزایش اسپرم شده و برای درمان ناباروری در مردان مفید می‌باشد. پودر زیره را در یک لیوان شیر بریزید و کمی عسل به آن اضافه کنید و بخورید تا ناتوانی جنسی را درمان کند.

زیره یکی از داروهای گیاهی مفید برای شروع قاعدگی بوده و گرفتگی عضلات و درد پریود را کاهش می‌دهد. زیره سبز و زیره سیاه تولید شیر مادران شیرده در دوران شیردهی را افزایش می‌دهد. مصرف زیره برای درمان عوارض ناشی از یائسگی در زنان مفید می‌باشد. پیش از مصرف زیر در دوران بارداری و شیردهی با پزشک خود نیز مشورت کنید.

موارد منع مصرف دمنوش زیره

زیاده‌روی در مصرف زیره به علت طبع گرم ممکن است باعث کهیر شود. زیره تأثیر بسزایی روی ترشحات هورمون تیروئید دارد و باعث افزایش میزان ترشحات می‌شود؛ بنابراین برای افرادی که از بیماری کم‌کاری تیروئید رنج می‌برند بسیار مفید است. اما افرادی که لاغر هستند و تیروئید دارند نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنند، زیرا دچار پرکاری تیروئید می‌شوند.

دمنوش شنبلیله

شنبلیله گیاهی است که عموماً در نواحی اطراف دریای مدیترانه و جنوب آسیا رشد می‌کند و در کشورهای هند، چین، پاکستان، ایتالیا، مصر، یونان و … به‌وفور یافت می‌شود. همچنین از گیاهان بومی کشور ایران هم به شمار می‌آید. لازم به ذکر است که علاوه بر برگ‌های سبز گیاه شنبلیله، دانه شنبلیله نیز سرشار از مواد مغذی می‌باشد و ارزش غذایی بالایی دارد.

 دمنوش شنبلیله

خواص شنبلیله

برای سلامت بدن دارای فواید درمانی شامل درمان کم‌خونی، تب، شوره سر، اختلالات تنفسی، زخم‌های دهان، سوزش گلو، دیابت، تورم، زخم و بدخوابی می‌باشد. این سبزی همچنین پس از بارداری برای زنان شیرده مفید است و باعث بهبود عملکرد هضم غذا و همچنین سلامت مو می‌شود.

شنبلیله همچنین قادر به حفظ سلامت قلب و کاهش کلسترول است و به‌طور هم‌زمان عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از بدن شما در برابر عفونت‌های مختلف و تب حفاظت می‌کند.

شنبلیله سرشار از مواد معدنی چون: مس، پتاسیم، کلسیم، آهن، سلنیوم، روی، منگنز و منیزیم می‌باشد و ازنظر ویتامینی نیز دارای انواع ویتامین‌های گروه B مانند تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پیریدوکسین، فولیک اسید و نیز ویتامینA و Cمی‌باشد.

علاوه بر موارد ذکرشده، دانه‌های این گیاه سرشار از پروتئین، لیزین، تریپتوفان، استروئید ساپونین و دیوسژنین (ترکیبی که خواص شبه استروژنی دارد) می‌باشد.این گیاه علاوه بر پوست برای مو نیز مفید است و رشد مو را تقویت می‌کند و ریزش مو و آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهد. لکه‌های پوستی را کاهش می‌دهد. این گیاه باعث تصفیه خون و پوست صاف‌تر می‌شود.

علاوه بر مصرف خوراکی استفاده از آن به‌طور موضعی نیز مفید است. شستن مو با دمنوش آن ریزش مو را کاهش می‌دهد و مشکلات متعدد مو مانند طاسی و شوره سر را برطرف می‌کند. برای ابریشمی شدن مو دانه شنبلیله پودر شده را با ماست و روغن‌زیتون مخلوط‌کنید و به موها بمالید و به مدت نیم تا یک ساعت بگذارید بماند سپس شست‌وشو دهید.

ماست برای مو بسیار مفید است و به‌عنوان نرم‌کننده عمل می‌کند، درحالی‌که پودر شنبلیله باعث رشد و شادابی مو می‌شود. برای به دست آوردن نتیجه خوب این ماسک را هفته‌ای یک‌بار استفاده کنید. شنبلیله برای تقویت مو و درمان مشکلات فولیکولی بسیار مؤثر است. شنبلیله حاوی هورمون‌هایی است که رشد مو را افزایش می‌دهند و به بازسازی فولیکول‌های مو کمک می‌کنند.

 این گیاه حاوی پروتئین و نیکوتینیک اسید، سرشار از پروتئینه، برای جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو شناخته‌شده است میزان بالای پروتئین موجود در شنبلیله، دلیل اصلی اثر درمانی آن روی طاسی سر است. لسیتین موجود در شنبلیله هم به تقویت موهای خشک و آسیب‌دیده کمک می‌کند.

شنبلیله تقویت‌کننده‌ای طبیعی است، مو را مرطوب می‌کند و درخشندگی و شادابی مو را به آن بازمی‌گرداند. به همین دلیل است که تخم شنبلیله یکی از ترفندهای کهن هندی برای افزایش رشد مو محسوب می‌شود.

بهترین درمان طبیعی برای مشکلات پوستی و نیز ضخیم و پرپشت شدن موها، استفاده موضعی از پودر دانه شنبلیله می‌باشد. برای این منظور لازم است پودر دانه شنبلیله را با آب داغ مخلوط نمایید و سطح آسیب‌دیده پوستی و یا مو را با این مخلوط بپوشانید.

تخم شنبلیله یک داروی ضد پیری طبیعی نیز هست و به مقابله با رادیکال‌های آزاد بدن، ترمیم سلول‌های پوستی آسیب‌دیده و تولید سلول‌های پوستی جدید کمک می‌کند، به‌این‌ترتیب، علائم پیری پوست همچون چروک، لکه‌های پوستی، خطوط و آسیب‌های پوستی را به تأخیر می‌اندازد.

دو قاشق چای‌خوری از خمیر شنبلیله را بردارید. یک قاشق چای‌خوری شیر جوشیده و یک قاشق چای‌خوری عسل به آن اضافه کنید. همه‌ی این مواد را به‌خوبی مخلوط‌کنید تا خمیری نرم به دست آورید. این خمیر را به مدت 21 دقیقه روی صورت بگذارید هفته‌ای دو بار می‌توانید از این ترکیب برای تقویت پوست صورت خود استفاده کنید.

در رابطه با اثر مواد شیمیایی موجود در شنبلیله بر تستوسترون که هورمون مردانه می‌باشد، اختلاف‌نظر وجود دارد. شنبلیله سرشار از تستوفن می‌باشد که در بدن تبدیل به تستوسترون می‌شود. گفته می‌شود مصرف این گیاه تنها تستوسترون آزاد در بدن را افزایش می‌دهد. از طرفی دیگر تستوفن، باعث افزایش سطح پروالکتین می‌شود که برای شیردهی در مادران شیرده لازم است و نیز باعث افزایش اندازه سینه می‌گردد که در مردان نامطلوب است.

به نظر می‌رسد اثر شنبلیله برافزایش سطح هورمون‌های زنانه بسیار بیشتر از هورمون‌های مردانه مانند تستوسترون می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.